İntihal Ve Yayın Etiği Çalıştayımızın Üçüncüsünü Gerçekleştirdik

Enstitümüz 10 Nisan 2018 tarihinde öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize yönelik ’İntihal ve Yayın Etiği’ çalıştayının üçüncüsünü gerçekleştirdi. Yüz civarında katılımcının hazır bulunduğu çalıştayda İntihal ve Yayın Etiğinin farklı konuları ve sorunlu alanları ele alındı. Lisansüstü tezlerde kullandığımız intihal programı Turnitin konusunda katılımcılara bilgi verildi ve sorularu cevaplandırıldı.

Çalıştayda sırasıyla Prof. Dr. Hasan YAZICI, Prof. Dr. İlhan İLKILIÇ, Doç. Dr. Hakan ERTİN ve Prof. Dr. Alper BARAN intihal ve yayın etiği ile ilgili teorik ve pratik konuları işleyerek katılımcıların sorularını cevapladılar.

Dünya’da İntihal sıralamasında çok kötü bir yerde olduğumuzun ifade edildiği çalıştayda bu konuda hem danışman hocalara hemde lisansüstü öğrencilere büyük görevler düştüğü vurgulandı. Çalıştayın amacının bu kötü duruma dikkat çekerek Lisansüstü öğrencilerimizin intihal konusunda hassasiyetini arttırmak olduğu söylendi.

İlginin yüksek olduğu çalıştayda Lisanasüstü Eğitimi ve bilimsel çalışmaları ilgilendiren konularda ayrıca yoğun tartışmalar yaşandı.
Prof. Dr. İlhan İLKILIÇ

Bilimsel Çalışmalarda İntihalin Önemi ve Etik Açıdan Değerlendirmeler sunumu için TIKLAYINIZ